When milk costs too much

48 Просмотры
Издатель
In continued attempts to eat down the food storage before our move, today’s tip was brought to you by milk prices in California rising.

I have two cases of powdered milk with 12 sealed bags in each. Each bag makes 2 gallons of milk.

Typically my family of 10 goes through 8 gallons of milk a week and 1/2 gallon of almond milk. Powdered milk isn’t their favorite and so I predict they will drink less than 8 gallons this week (and future weeks if it continues to be over $5 a gallon).

It works great in cooking, baking, and if you eat a lot of cereal or make smoothies with milk.

Just remember these tips for best taste.
Категория
блюда из молочных продуктов
Комментариев нет.